Hyperkeratóza

Hyperkeratóza

Hyperkeratóza, hyperkonifikácia , alebo inak povedané, zhrubnutá koža. Ide teda o zhrubnutie rohovinovej vrstvy kože, čiže stratum corneum.  Toto zhrubnutie môže mať viacero príčin. Exogénne, endogénne a genetické.

Exogénne príčiny sú príčiny vzniknuté na základe pôsobenia na organizmus z vonka. Tj. v miestach, kde je pokožka veľmi namáhaná tlakom alebo trením, či inými mechanickým pôsobením, najvrchnejšia vrstva pokožky sa prestane olupovať, ale jednotlivé keratínové bunky sa začnú na seba nalepovať. Tento dej sa vyskytuje v prvom rade z dôvodu, že pokožka týmto hrubnutím chráni hlbšie vrstvy kože a podkožia pred týmto dráždením a s ním súvisiacim možným poškodením hlbších štruktúr. Čiže ide o splnenie tzv. ochrannej funkcie pokožky.

Mechanickým exogénnym pôsobením však pokožka nehrubne okamžite. Najskôr sa vytvára otlak (začervenanie pokožky v mieste pôsobenia mechanického dráždenia), neskôr sa môže vytvoriť pľuzgier (odlúpenie časti pokožky od zamše a vyplnenie tohto priestoru tkanivovým mokom) a neskôr sa v tomto mieste vytvorí mozoľ , tj. zhrubnutie pokožky v rohovinovej vrstve. Nadmerné rohovatenie rohovinovej vrstvy pokožky je typické najmä pre plosky, avšak rovnako tak sa vyskytuje na lakťoch, kolenách, dlaniach (pri fyzicky pracujúcich ľuďoch) a pod. Neošetrovaním mozoľa dochádza k zašlapaniu zhrubnutej kože v miestach extrémneho tlaku do kože, čím sa vytvorí kurie oko, neskôr aj kostný výrastok. Ruka v ruke s hyperkeratózou idú aj ragády na nohách, tj. praskliny, ktoré vznikajú v dôsledku neelastičnosti hyperkeratotického povrchu. 

Endogénne príčiny vytvárania hyperkeratóz sú rôzne systémové ochorenia, ktoré sú chronické. Najčastejšie ide o prejavy diabetes na pokožke.  Diabetom dochádza k zmene citlivosti pokožky na mechanické vzruchy (neurologické poruchy - neuropatie) . Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri diabete je vysychanie pokožky. V dôsledku diabetu totiž dochádza postupne k zániku mazových, potných žliaz a vlasových folikulov (vlasových korienkov). Čím sa znižuje hydratácia a premastenie vrchných vrstiev pokožky, ktoré neskôr ovplyvňujú pokožku a kožu v postihnutých oblastiach.    

 

Nuž a v neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na príčiny genetického pôvodu ako sú keratoderma (porucha tvorby keratínu a jej nadmerné vytváranie v miestach aj najmenším mechanickým pôsobením - veľmi časté sú tu kurie oká, výsevy kurích ôk na ploskách a aj na dlaniach rúk) , rôzne ichtyóz , psoriázy a iné genetické ochorenia kože a pokožky.

 

http://sk.tdmed.ru/uploads/posts/2014-09/za-yakimi-oznakami-rozpznati-htoz_161.jpeg ichtyóza

 

Ichtyóza je vrodené kožné ochorenie, ktoré sa objavuje už v rannom detskom veku. Má celú radu klinických príznakov, z ktorých je najdôležitejšie nadmerné rohovatenie pokožky - šupinaté rohovatenie a suchosť pokožky. Ochorenie postihuje celé telo.  Ichtióza je vrodená genetická porucha rohovatenia pokožky, teda keratinizácie.  Ichtiózy sa môžu vyskytovať samostatne alebo v kombinácií s ďaľšími genetickými poruchami.

Psoriáza tiež nazývaná ľudovo lupienka je jedným z najčastejších chronických ochorení kože u ľudí. Má genetický podklad a spúšťačom ochorenia je obyčajne vysoké psychické vypätie. Pri psoriáze vlastný imunitný systém spustí rýchly rast a zvýšené olupovanie buniek pokožky. Bunky zdravej pokožky dozrievajú a olupujú sa za 28-30 dní. Tento proces sa u ľudí so psoriázou urýchli a skráti na 3-4 dni. V miestach postihnutia sú prejavy rôznorodé. Najčastejšie sú to červené olupujúce sa fľaky, ktoré môžu byť svrbivé až po vytváranie extrémnych hyperkeratotických zhlukov - najčastejšie na ploskách nôh, kde  sa vytvárajú žltavé až šedasté plochy s extrémnou hrúbkou.  V ich okolí je jemná pokožka. Samotné hyperkeratotické úseky sú extrémne tvrdé a suché, akoby kameň. Pri ich odstraňovaní musíme byť veľmi opatrný, nadmerné odstránenie môže viesť k zápalom a k ešte zrýchlenej hyperkeratinizácií.  Pri ošetrení je veľmi dôležité, aby neprišlo k porušeniu celistvosti kože ani v ošetrovanej oblasti avšak ani v priľahlých "jemných" oblastiach.

 

Folikulárna a lentikulárna hyperkeratóza

Folikulárna hyperkeratóza - predpokladá sa, že môže ísť o genetickú poruchu, lebo je zistená vyššia prevalencia (výskyt) u ľudí, ktorých príbuzný touto formou hyperkeratózy trpeli. Ide o zosilnenie zrohovatenej vrstvy vo vlasovej folikule (vlasovom korienku), čo vedie k premnoženiu keratínu a upchatiu celého vývodu vlasového folikulu. Výsledkom je tvorba drobných drsných vyrážok. Nie je to teda život ohrozujúci stav, avšak ide o mimoriadne neestetický prejav na pokožke, čo vedie k sociálnej izolácií postihnutého jedinca. Stav zhoršuje zlá hygiena a nestaranie sa o pokožku rôznymi kozmetickými prípravkami.   Príčinami folikulárnej hyperkeratózy môžu byť najčastejšie nedostatok vitamínov A a E, alebo vniká na podklade iných vnútorných chorôb ako jeden so sprievodných javov týchto vnútorných ochorení. V zásade však ide o neliečiteľné ochorenie.

Lentikulárna hyperkeratóza - tento typ hyperkeratózy je diagnostikovaný predovšetkým u starších mužov, avšak prvé príznaky sa objavujú už počas dospievania.  Lentikulárny znamená šošovicový, tj. prejavy sú akoby zhlukovité v podobe šošovicových výsevov. Výrazne zhoršuje toto ochorenie vystavenie pokožky slnečnému žiareniu, kedy dôjde k zhrubnutiu vlasových folikulov, vždy len v zhlukoch. Vlasový folikul zhrubne a vytvorí papulu. Následne  vlas, chlp nevyrastá v pôvodnej dĺžke a štruktúre. Vyrastá len akoby zhrubnutý porast. V miestach, postihnutia teda vznikajú folikulárne papuly, ktoré majú veľkosť 1 - 5 milimetrov a sú červeno-hnedé alebo žlto-oranžové. Najčastejšie postihnuté miesta sú chrbát nohy, dolné končatiny a stehná, menej postihnuté miesta sú zase napr. uši. V zriedkavých prípadoch je diagnostikovaná lentikulyarna hyperkeratóza na sliznici dutiny ústnej.

Vzhľadom na to, že folikulárna a lentikulárna hyperkeratóza sa vyskytujú v miestach ochlpenia, sú iné vedomosti o týchto druhoch hyperkeratóz  pre potreby pedikúry alebo podológie  nezaujímavé.