Mýty a fakty v starostlivosti o nohy

 

Bradavica a kurie oko / chytila som kurie oko

V pedikúre je veľmi dôležité, aby pedikér vedel správne rozlíšiť bradavicu a kurie oko. Tieto dva prejavy na chodidle totiž vôbec nie sú to isté ako sa rado traduje.

Kurie oko je zastúpaná zhrubnutá koža, ktorá sa tvorí v dôsledku tlaku nohy na podložku. Teda kurie oko nie je možné chytiť prenosom z človeka na človeka alebo z topánok, či bazéna. Jeho ošetrovanie patrí výlučne do rúk zručnej a vzdelanej pedikérky. Kurie oká majú svoje rozdelenia od najnezávažnejších až po tie najzávažnejšie formy, kde už je nutná intervencia lekára. Kurie oko sa v pedikúre štandardne odstraňuje. Na ich vyberanie a odstraňovanie môžeme využiť mnoho nástrojov, pri odbornom a správnom odstraňovaní kurieho oka tento úkon nie je vôbec bolestivý. Samotné kurie oko je bolestivé na tlak a preto je nutné pri jeho vyberaní šikovné ruky, presné a kvalitné nástroje. Pri nešetrnom vyberaní kurieho oka môže dôjsť k poraneniu, ktoré obyčajne nemusí byť závažné, avšak nemalo by k nemu vôbec dôjsť.

Kurie oko sa vracia, a nie je to chyba pedikéra, že sa opäť objaví. Ako som už písala na začiatku článku, kurie oko je zastúpaná koža a tvorí sa v dôsledku tlaku nohy na podložku. Teda, ak bude na konkrétne miesto pôsobiť stály veľký a kontinuálny tlak, kurie oko sa logicky s a môže byť opäť bolestivé. Je teda nutné, účinne a správne rozložiť tlaky na chodidlo.  Ak máte kurie oká, je nutné riešiť tento problém u lekára ortopéda, alebo skúseného podológa, ktorý Vám nohy vyšetrí a následne navrhne vhodné riešenie - obyčajne individuálne zhotovované vložky do topánok a rehabilitácie nohy a chodidla. Pedikér zabezpečí odstránenie zastúpanej bolestivej kože a trvalé riešenie problému však je v zmene rozloženia tlakov chodidla.

Bradavica naproti kuriemu oku už patrí medzi prenosné infekčné ochorenia. Je teda možné ju chytiť. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa dobre prenáša na miestach, kde dochádza k rozmočeniu pokožky. Teda kúpaliská, sauny, bazény, sprchy vo finess centrách. Bradavice sa šíria ale v prvom rade nie preto, že by na týchto verejných "mokrých" plochách neboli dodržiavané hygienické predpisy, ale v prvom rade preto, lebo tí ľudia, ktorí ochorením trpia toto nerešpektujú a do spoločných priestorov napriek ochoreniu idú. Preto, ak Vám pedikérka povie, že máte na chodidle bradavicu, je nutné toto ochorenie liečiť a nechodiť do doby preliečenia do spoločných spŕch, sauny či bazénu.

Bradavica a jej ošetrenie nie je v kompetencii pedikéra, je to ochorenie a teda jej odstraňovanie a liečenie je plne v rukách lekára dermatológa. Ľahšie prípady je možné riešiť aj voľnopredajnými preparátmi na odstraňovanie bradavíc, ale jednoduchšie je ísť k dermatológovi, ktorý Vám pomôže účinne sa zbaviť bradavice. Pedikér je pri odstraňovaní bradavice len podpora a edukácia a prvotná identifikácia. Vyberanie "korienkov" a podobné úkony sú tu absolútne neúčinné a môžu spôsobiť len väčšie rozširovanie vírusu po chodidle.

 

  

Strihanie nechtov /ako si správne strihať nechty

" A čo si ty nevieš sama ostrihať nechty, keď musíš chodiť na pedikúru?" - toto často môžeme počuť na ulici a nie len od starších spoluobčanov.  Otázka znie možno na prvý pohľad veľmi banálne, ale odpoveď na ňu je žiaľ veľmi jednoduchá. Nechty si strihať vieme, ale nie správne.

Strihanie nechtov nie je vždy jednoduchý úkon. Jednoduché konštatovanie strihaj si nechty dorovna alebo strihaj si nechty do oblúka nestačí. Stále rastúci počet klientov v pedikúrach s problémami rastu nechta - zarastaním nechta - je toho absolútnym dôkazom. Nesprávne strihanie nechtov v kombinácií s úzkou a nevhodnou obuvou už priviedlo na chirurgiu a do pedikúr nespočetné množstvo ľudí. Preto je veľmi dôležité, aby ak si neviete správne zvoliť štýl strihania nechtov a nevyhovuje Vám strihanie ani do oblúka a ani dorovna, je nutné aby ste začali pravidelne navštevovať odbornú pedikúru. Vystrihovanie nechtov totiž nič nevyrieši. Ak Vám už nechty zarastajú, je nutné ich "naučiť správne rásť". Aj keď Vám nechty ešte nezarastajú, ale Vás len občas v topánke potlačia a nie ste si istý, či si nechty striháte správne, jednoznačne je treba navštíviť odborníka pedikéra. Nechty sa totiž majú strihať do tzv. ideálnej roviny, čiže čo možno najrovnejšie ako to ide, ale ak sú nechty oblúkovite, musíme ich upraviť tak, aby rovné konce nechtu nespôsobovali ďalšie zbytočné poranenia prstov okolo a tiež nesmie pri strihaní zachádzať a porušiť necht v nechtovom vale (nechtový val je koža, ktorá necht po krajoch obkolesuje).

Vystrihovanie nechtov z nechtových valov a iné "krvavé operácie" sú už plne v kompetencii lekárov a chirurgov, nemá ich prevádzať pedikér a už vôbec by ste takýmto spôsobom nechty nemali strihať doma. Ak máte problém so strihaním nechtov alebo vás nechty bolia navštívte najskôr odbornú pedikúru. Tu vám nechty odborne ostrihajú a vysvetlia ako si nechty môžete ošetrovať doma. V prípade, že si Vaše nechty vyžiadajú lekársku intervenciu, skúsený pedikér vás odošle na chirurgiu alebo dermatológiu podľa potreby.

Prasklina na nohe

"Mám niečo na nohe a bolí to akoby som chodila po žiletkách."

Ak trpíte na časté vytváranie prasklín na nohe vedzte, že len samotné používanie "osvedčených" prípravkov z lekárne či drogérie nepomôže, resp. pomôže len na chvíľu. Problém to však nevyrieši.

Praskliny na nohách, či už na päte alebo pod prstami môžu mať viacero príčin. Veľmi  často býva príčinou priveľa zhrubnutej kože. Zhrubnutá koža sa tvorí z rôznych príčin: geneticky, záťažou alebo preto, lebo je tam napr. mykóza alebo iný patogén.

V každom prípade je dôležité zájsť na odbornú pedikúru, kde skúsená pedikérka problém identifikuje.  Ak je problém v tom, že sa na povrchu kože vytvára zhrubnutá koža, túto špeciálne odstráni a praskliny ošetrí napr. okluzívnym zábalom. Pedikérka Vám odporučí vhodné intervaly na pravidelné návštevy pedikúry (problém sa nedá vyriešiť len jednorazovou návštevou) a samozrejme poradí Vám aj domácu starostlivosť o nohy. Pravidelné peelingy, masky a nočné zábaly a natieranie chodidiel vhodnými krémami sú bezpodmienečnou súčasťou toho, aby ste sa prasklín zbavili raz a navždy. V mnohých prípadoch tvorenia sa prasklín pedikérka odosiela klienta k lekárovi, praskliny môžu mať aj vnútorné príčiny, ktoré je možné z povrchu ošetrovať pedikérskymi postupmi, ale z vnútra ich musí klient liečiť v spolupráci s lekárom, ktorý bude ochorenie liečiť.  Praskliny teda môžu byť aj sprievodným javom rôznych ochorení napr. rôzne typy dermatitíd alebo psoriáza (lupienka) a iné. Diagnostika ochorenia je vždy v kompetencii lekára.

 

Narástla mi noha

 

Rast človeka sa zastavuje po 18roku života, u niektorých jedincov pokračuje mierne tempo rastu tela do 21 rokov. Po tomto čase štandardne človek už nerastie, teda miery jeho nohy ( veľkosť topánky a šírka topánky) sa nemenia. 

Nie je to však vždy tak. Veľkosť nohy sa nemení, ale môže sa porušiť ortopedická štruktúra nohy. Klenby nohy sa môžu porušiť. Môže padnúť pozdĺžna klenba a rovnako sa môže zbortiť aj priečna klenba. Toto spôsobí relatívne predĺženie a rozšírenie chodidla. Na pocit budete mať teda naozaj malé topánky, ktoré vás začnú omínať.

Prepad a pokles pozdĺžnej klenby na chodidle spôsobí, že noha sa predĺži a pokles priečnej klenby pod prstami na chodidle môže spôsobiť rozšírenie chodidla.

Ak sa Vám noha znenazdajky zväčšila alebo sú Vám topánky zrazu úzke je to signál, že je nutné prísť k špecialistovi a samozrejme kúpiť si väčšie topánky. Týmto špecialistom je buď lekár ortopéd, fyzioterapeut so zameraním na poruchy nôh alebo skúsený a vzdelaný podológ. Nohy a chodidlá vám tento špecialista vyšetrí a navrhne vhodné riešenie. Obyčajne sú to individuálne zhotovované vložky do topánky s navrhnutím vhodnej rehabilitácie chodidla a aj celej nohy a následnými cvičeniami. Vložky samotné síce veľmi pomôžu, ale je nutné hľadať a hlavne odstraňovať príčinu deformácií a to je možné jedine spoločným kvalitným zrehabilitovaním chodidla, nohy a tela s cvikmi a vložkami zároveň.

Pri pocite, že sa noha zväčšila, nie je nutné si zvykať na otieranie a otláčanie nohy v topánke, je nutné zmeny nohy rešpektovať a kúpiť si topánky o číslo a niekedy aj o dve čísla väčšie. Nebráňte sa tomu. Pedikér v tomto prípade rieši len následky nosenia nevhodnej obuvi, nemôže však za vás rozhodnúť o kúpe väčších topánok, či realizovaní rehabilitácie.

 Bolí ma päta určite tam niečo mám

Neraz sa stalo, že k nám na pedikúru zavíta klient s bolestivou pätou a žiada, aby sme na pedikúre vybrali to čo ho tam bolí. Môže sa stať, že má klient na päte kurie oko, alebo tam má zašľapaný vlas či triesku alebo iný cudzí predmet. To čo je v našej kompetencii na povrchu kože, v pedikúre ľahko  odstránime, kurie oko vybrúsime a vyberieme. Všetko bez zbytočnej ďalšej bolesti. Často sa však stáva, že klient viditeľne na päte nič nemá, čo by mohlo spôsobovať bolesť. Neznamená to však, že simuluje bolesť. Práve naopak.

Na povrchu neviditeľné, len jemne hmatateľné zmäknutie tkaniva okolo bolestivého miesta je už zápalom a prejavom veľkého problému s chodidlom. Pokým sa chodidlo dostane do tohto stavu, predchádza tomu veľká bolesť v oblasti päty.

Prečo päta bolí? Bolesti päty môžu mať rôzne príčiny ( od zlého postavenia chrbtice, cez preťažovanie päty až po bolesti neuropatické a podobne), najčastejšie je však príčinou vytvorenie tzv. kostného výrastku pod tkanivom ako odpoveď na veľký ťah, ktorý vzniká v chodidle. Príčinou tohto ťahu je vbočenie päty a padnutie pozdĺžnej klenby. Tj. keď sa chodidlo mení na ploché.    

Potvrdenie vytvorenia pätnej ostrohy je možné len röndgenovým snímkom, ktorý potvrdí alebo vyvráti prítomnosť bolestivého výrastku. Diagnostika neviditeľných prejavov na chodidle nepatrí už celkom do rúk pedikéra a teda odstrániť každú bolesť päty na pedikúre nemôžeme. Pedikérka klienta s "neviditeľnou" príčinou bolesti päty okamžite odosiela k lekárovi ortopédovi.

Možnosti riešenia pätnej ostrohy

Liečenie pätnej ostrohy zahŕňa veľké množstvo úkonov, ktoré sú variabilné podľa stavu chodidla. Počnúc obstrekmi na odstránenie akútnej bolesti a preliečenie zápalu, cez magento terapiu, pravidelné ultrazvukové rehabilitácie, aplikáciu vložiek až po rozbíjanie kostného výrastku rázovými vlnami, ožarovanie či operáciu.

Jednoznačne bolesť päty netreba brať na ľahkú váhu nech je jej príčinou kostný výrastok alebo len preťažovanie päty pri chôdzi. Táto bolesť len odštartuje rad ďalších bolestí, lebo súvisí so zmenou ortopedickej štruktúry chodidla a chodidlo je náš statív alebo základy. Ak socha či dom nemajú pevné základy, skôr alebo neskôr táto štruktúra bude porušená a môže spôsobiť pád domu, či rozpad sochy. V našom tele je to podobné. Preto, ak Vás ešte nič nebolí, neberte rady pedikérky na ľahkú váhu a riešte padnutú klenbu ešte skôr ako budete mať veľké bolesti. Pedikérka Vašu nohu predsa vidí z iného pohľadu - objektívneho odborného. 

 

Autor článku: Ing. Milada Nádašiová, školiteľ Centra pedikúry, s.r.o.