Neprenosné ochorenia nechtov

Onychodystrofia- Necht je zhrubnutý alebo naopak veľmi tenký, bez lesku. Ide o trvalé poškodenie celého nechtu alebo časti nechtu, príčiny vzniku:

Beau Reil línie – typ onychodystrofie -Priečne línie ako známka predchádzajúceho akútneho ochorenia.  Linky vyzerajú, ako keby  brázda v nechte.  Podľa umiestnenia línie na nechte, môžeme približne zistiť obdobie, kedy k poruche prišli, podľa hĺbky linky odhadujeme závažnosť ochorenia

Medzi choroby vyrábajúce Beau linky patria nasledujúce:

 

Mediánová dystrofia - Onychoschýza - Štiepenie alebo pozdĺžny rez do nechtu, pôvod ochorenia:

Koilonychia  - Tiež nazývané lyžičkovité konkávne nechty.  K tomu dochádza obvykle u detí a zvyčajne ustúpi s vekom.  

Príčiny :

Onychorhexis 1

 

Onychorhexis 2 -Pozdĺžne ryhy sú po celej nechtovej platničke a sú pomerne pravidelné. Ochorenie nechtu je spojené s endokrinným systémom:

Onychogryfóza - Spomalený rast nechtu spôsobuje rast nechtu do hrúbky, akoby lávovitý vzhľad nechtu, príčinami sú:

Leukonychia -Alebo tiež biele nechty. Môžu mať podobu bielych bodiek (punctata) alebo bielych pásov (striata) alebo sú nechty totálne biele (totalis).  Domácky je nazývané toto ochorenie nechtovej platničky ako „kvitnutie nechtov“

Subunguálny hematóm -—Modrina pod nechtom sa môže vytvoriť ako následok akútneho poranenia alebo po opakovaných drobných traumách napríklad počas behu v malých topánkach. Akútny subunguálny hematóm býva zvyčajne veľmi bolestivý.

Subunguálny melanóm- —Melanocytový névus alebo malígny melanóm môžu presvitať ako škvrny alebo pásy hnedej farby. Melanóm – kožný tumor sa vytvorí pod nechtom. Typická je dlhodobo tmavnúca škvrna, ktorá neodrastá spolu s nechtom

Melanonychia - —Je porucha nechtového koreňa, kedy sa do zárodočnej vrstva buniek nechtového koreňa dostane melanocyt - tj. bunk kožného pigmentu. Necht na vždy získa v tomto mieste výrazne tmavé sfarbenie vo forme pásov. Tento stav je trvalý a nemenný.

Skorbut - Choroba námorníkov, spôsobená nedostatkom vitamínu C v tele. Na tele spôsobuje devastačné poruchy: vypadávanie zubov, zápaly ďasien, mäknutie kostí a iné.Na nechtoch je dobre pozorovateľná bodkami alebo prúžkami pred voľným okrajom.

Hapalonychia -Zmäknutia a lámavosť nechtov z neznámych príčin alebo dlhodobým a výrazným pôsobením zmäkčujúcich substancií. Zvykne byť spojená s vypadávaním vlasov.

Onychophagia -Jedná sa o osobitú formu poškodenia nechtov, kedy obhrýzaním nechtov vzniká strata voľného konca.

 

foto zdroj: internet